Під єдиним управлінням

 

 

 

Під єдиним управлінням

Максим Ольшанський, директор приватного виробничо-комерційного підприємства «Фірма Атріум»

Деякі аргументи на користь впровадження на об'єктах єдиної системи автоматизації та диспетчеризації інженерного обладнання.

Дуже часто на різних нарадах в інвесторів, коли намагаєшся довести доцільність впровадження єдиної системи автоматизації та диспетчеризації інженерного обладнання, стикаєшся зі скептичним ставленням — навіщо нам потрібен розумний дім.

Як мені здається, правильна відповідь полягає в тому, що ми не намагаємося запропонувати щось зовсім нове – «революційне». 

Ні, це давно перевірена практично автоматична система управління технологічними процесами (АСУ ТП).

Адже як тільки при оснащенні будівель почали використовувати складне інженерне обладнання (вентиляційні системи, насосні установки тощо), постало питання про контроль та автоматичне управління подібним обладнанням. 

На сьогоднішній день діє національний стандарт України ДСТУ-НБ В.2.5.37:2008, який регламентує критерії використання АСУ ТП.

При застосуванні АСУ ТП для автоматизації та диспетчеризації інженерного обладнання будівель виявляється ціла низка переваг. 

Отже:

1. Навряд можна сказати, що АСУ ТП є новий елемент інженерії, тому що практично все інженерне обладнання оснащене автоматикою, і наша мета об'єднати розрізнені елементи в єдину технологію.

2. Реалізація різних технологічних операцій (алгоритмів) потребує децентралізованих ліній зв'язків із високою швидкістю передачі.

Наприклад, у разі натискання кнопки біля ПК (пожежний кран) технологічний алгоритм передбачає:

  • визначення зони, де розміщена кнопка, що спрацювала;
  • вимкнення систем загальної обмінної вентиляції у цій зоні;
  • включення систем димовидалення та підпору повітря в аварійній зоні;
  • відкриття засувки на обведенні водомірного вузла;
  • включення протипожежних насосів;
  • візуалізація та контроль виконання процесів на моніторі диспетчера

Якщо на об'єкті існує АСУ ТП, передача всіх сигналів виконується по слаботочній сигнальній мережі — кручений парі, прокладеній між шафами автоматики та диспетчерською, тобто з використанням одного дроту.

Коли на об'єкті автоматизація виконана окремо для кожної інженерної системи, реалізація такого технологічного процесу потребує великої кількості ліній зв'язку і є дорогим та трудомістким елементом – необхідні канали для прокладання кабелів. Це не отвори, а цілі приміщення кожному поверсі, використовується дорогий, негорючий кабель. До цього, звичайно, додається вартість робіт на їх прокладання. Одна справа прокласти кручену пару і зовсім інше пучок кабелів.

3. Однією з основних завдань АСУ ТП є ефективне та енергозберігаюче використання ресурсів. Це досягається взаємодією між роботою різних інженерних систем.

Наведемо низку прикладів:

  • система опалення та система вентиляції в холодний період року спільної роботи створюють комфортні умови в приміщенні, причому 2/3 теплової енергії посідає система вентиляції. Для реалізації цих умов необхідний єдиний контроль та керування роботою даного обладнання;
  • перехідні періоди року (весна, осінь), коли є суттєвий перепад температури у денний та нічний час, завданням АСУ ТП є підтримання комфортних умов у приміщеннях, відстеження та керування споживанням енергії залежно від поточних значень температури зовнішнього повітря;
  • літній період року має пікове споживання електричної енергії. У випадках, коли потужності електромереж недостатньо, завданням АСУ ТП є каскадне відключення несуттєвих споживачів для запобігання відключенню всього об'єкта.

Ці та інші процеси можливі лише за наявності АСУ ТП.

4. При впровадженні на об'єкті систем альтернативних джерел відновлюваної енергії – теплових насосів, вітрогенераторів, сонячних батарей, інтегрування цих систем неможливе без АСУ ТП.

5. При експлуатації об'єкта АСУ ТП дає можливість максимально ефективно та з найменшими витратами контролювати інженерне обладнання та керувати ним. Повідомлення про необхідні сервісні роботи відбувається не за графіком, намальованим на папері, а за сигналами системи, що відстежує роботу реального процесу. 

Так, наприклад, може здійснюватися заміна фільтрів та інших вузлів.

З цим безпосередньо пов'язані основні завдання АСУ ТП — забезпечення безпеки експлуатації, тобто запобігання аварійним ситуаціям на об'єкті та ефективна експлуатація — коли служба технічного обслуговування на об'єкті може бути сформована за мінімально необхідним штатним розкладом.

За наявності системи диспетчеризації відпадає необхідність у періодичних обходах та оглядах інженерного обладнання. 

Може бути сформована одна служба експлуатації для кількох об'єктів розташованих далеко один від одного. 

Тоді вся технічна та економічна інформація може надходити до єдиного центру з різних вузлів, рознесених на сотні та більше кілометрів.

6. Безумовно, варто звернути увагу і на економіку питання впровадження. 

Частка вартості автоматизованої системи управління загальної вартості об'єкта становить зазвичай трохи більше 0,05% на тлі постійного збільшення вартості комунальних витрат додаткові вкладення окупаються протягом короткого терміну приблизно за 2-3 роки.

При експлуатації об'єкта АСУ ТП дає можливість максимально ефективно та з найменшими витратами контролювати інженерне обладнання та керувати ним.

Як видно з вищесказаного, введення в ужиток понять «інтелектуальна будівля» або «розумний дім» скоріше є маркетинговим ходом менеджерів, оскільки технології, що вирішують завдання комплексної автоматизації та диспетчеризації інженерних систем будівель, існують досить давно і успішно застосовуються.

<< Назад